Dużą popularnością jako nagrody dla uczniów wyróżniających się na koniec roku są książki. Wybór tych nagród jest niezwykle szeroki, choć najczęściej w ramach końcoworocznego podarku wybiera się albumy i atlasy.

Atlasy nie tylko z geografii

Atlasy to książki na nagrody dla uczniów o szczególnych walorach estetycznych – cechują się różnorodnością ilustracji, więc szczególnie dobrym pomysłem są w przypadku młodszych uczniów. Typowym atlasem, który chyba najbardziej kojarzy się na dźwięk tego słowa jest atlas geograficzny będący zbiorem map. Dla wyróżniającego się z geografii ucznia dobry atlas będzie doskonałym prezentem. Ale oprócz tych typowych można znaleźć także o innej tematyce. Mamy więc atlasy turystyczne, które oprócz map zawierają szczegółowy opis danego obszaru (na przykład kraju). Przeczytamy w nich o zabytkach, historii, znanych osobach, tradycjach, popularnych potrawach… Długo możnaby wymieniać. Oprócz tego występuje też szeroki asortyment atlasów zwierząt, roślin czy zabytków. Ciekawym pomysłem mogą być atlasy parków narodowych, dzięki którym kształtuje się w młodym uczniu postawę świadomego obrońcy przyrody lub atlasy zagrożonych gatunków pokazujące jak wielki jest wpływ człowieka na resztę świata natury.

Albumy – do zachwytu, do poduszki i nie tylko

Albumy są dosyć podobne do atlasów i tak naprawdę różnica polega tylko na wykorzystaniu w tytule odpowiedniego słowa. Albumy częściej kojarzą się ze sztuką, choć nietrudno znaleźć także takie, które pokazują świat przyrody. Albumy sztuki są dobrym pomysłem na prezent szczególnie dlatego, że niejako przy okazji uwrażliwia młodego człowieka na sztukę, dzięki czemu zapewnia wieloaspektowy rozwój. Nie da się ukryć, że w szkole dominują przedmioty raczej konwencjonalne, wobec czego dając uczniowi możliwość obcowania ze sztuką – choćby tylko w albumie – pozwalamy mu oderwać się od schematycznych zajęć. Warto również szukać takich albumów, które będą stymulowały kreatywność – może jakiś zbiór origami albo książki pokazujące możliwości wykorzystania odpadków. Dobrym przykładem może być książka “50 świetnych pomysłów. Jak zrobić coś z niczego” wydawnictwa Jedność, która pokazuje, że nie trzeba specjalnych materiałów aby zostać twórcą.

Wartą polecenia pozycją jest książka “Zrobisz to sam – Recykling” pokazująca, że pozornie nieprzydatne materiały i odpadki mogą posłużyć do stworzenia oryginalnych prac. Jest to o tyle dobry pomysł, że jednocześnie pozwala rozwijać kreatywność a także wprowadza młodego człowieka w podstawy recyklingu, który ma duże znaczenie w edukacji przyrodniczej. A cóż lepiej nie uzupełni szkolnych lekcji jak nie praktyka?

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Tanie książki dla dzieci na nagrody Tags: